Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home / Alyasol Gündem / İsveç ve Finlandiya ile elektrik ve elektronik alanındaki görüşmeler

İsveç ve Finlandiya ile elektrik ve elektronik alanındaki görüşmeler

İsveç ve Finlandiya ile elektrik ve elektronik alanında, ülkenin ihracatını geliştirecek 156 iş görüşmesi yapıldı.

isvec-ve-finlandiya-ile-elektrik-ve-elektronik-alanindaki-gorusmeler

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), İsveç ve Finlandiya arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi amacıyla 15 firmanın katıldığı sektörel ticaret heyeti düzenledi. İki ülkede toplam 156 iş görüşmesi gerçekleştirildi.

 

 

Heyet kapsamında TET Yönetim Kurulu ve firma temsilcileri ilk olarakİsveç’in başkentiStockholm’de ülkenin önde gelen firmalarıyla bir araya geldi. Vattenfall, Ahlsell, Nelco ve Saljex gibi İsveçli şirketlerin temsilcileri ile 46 ikili görüşme yapıldı. Dünya genelinde 100’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteren ve dünyanın sayılı motor markalarından biri olan Scania fabrikası da ziyaret edildi.Türkiye ile İsveç arasındaki ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 3,3 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. İsveç, aynı zamanda AB dış politikasına somut katkı sağlayan üyeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

 

 

Sektör firmalarının İsveç’ten sonraki durağı ise Finlandiya oldu. İhracatında elektrik elektronik ürünlerinin ilk sırada geldiği Helsinki’de;Vattenfall, Eltel, Onninen ve Eurolite’nin aralarında olduğu 32 Finli firma ile Türk heyeti arasında 110 görüşme gerçekleştirildi. Sektörel ticaret heyeti kapsamında Finlandiya’nın en büyük ikinci şehri olan Espo’ya da gidildi ve yapılacak projeler hakkında bilgi alındı.

 

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu ÜyesiAtilla Eren sektör olarak potansiyel pazarlar üzerine yoğunlaştıklarını ifade ederek şunları söyledi: “İsveç ve Finlandiya’da sektör firmalarımız ile önemli görüşmelerde bulunduk.  Ticaret heyetine katılan firmalarımız genel olarak görüşmelerin verimli geçtiğine yönelik değerlendirmelerde bulundular. İhracatımızın arttırılması, yeni iş bağlantılarının kurulması ve bu iki önemli pazarda Türk firmalarının bilinilirliğinin sağlanmasında ilerleyen dönemde olumlu sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz.”

Tarih: 04-11-2015 13:06

 

About Alper ILK

Check Also

enerji-bakanligi-ndan-1-kasim-secimleri-icin-aciklama-geldi

Enerji Bakanlığı’ndan 1 kasım seçimleri için açıklama geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı açıklmada 1 seçimlerinde elektrik kesintilerinin önüne geçmek için olağanüstü …