Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home / Alyasol Gündem / Enerji Bakanlığı’ndan 1 kasım seçimleri için açıklama geldi

Enerji Bakanlığı’ndan 1 kasım seçimleri için açıklama geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı açıklmada 1 seçimlerinde elektrik kesintilerinin önüne geçmek için olağanüstü bir çalışma yürüteceklerini, elektrik kesintisi olması halinde anında müdahale edeceklerini açıkladı.

 

enerji-bakanligi-ndan-1-kasim-secimleri-icin-aciklama-geldi

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 1 Kasım seçimlerinde beklenmedikelektrik kesintileri yaşanmaması için bazı tedbirler aldıklarını belirterek, “Helikopterler sürekli takipte olacak ve dağıtım şirketleri bakım onarım personel sayılarını arttıracaklar. Amacımız seçimin güven içinde yapılması” dedi.

 

 

Alaboyun, 1 Kasım seçimlerinde enerji arz güvenliği için bazı toplantılar yaptıklarını ve önemli adımlar attıklarını dile getirerek, “Türkiye’de şu an enerji arz güvenliği sorunu yok ama 52 bin kilometrelik ana iletim hatlarının yanında şehir içerisinde 1 milyon kilometreyi aşkın iletim hatlarımız ve onbinleri aşkın trafolarımız var. İster istemez buralardaki rutin ve planlı elektrik kesintileri devam edecek. Bazı eski altyapılar yenileniyor, bazıları yer altına alınıyor. Bunlardan dolayı rutin elektrik kesintileri olacak. Buradan arkadaşlarımızdan özellikle ricamız bu konularda vatandaşımızla teyakkuz içerisinde olsunlar, habersiz elektrik kesintileri yaşanıyormuş havası olmasın” ifadesini kullandı.

Güneydoğu‘da kesintilerin en az seviyeye indirilmesi için güvenlik güçleri ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde olacaklarını aktaran Alaboyun, “Helikopterler sürekli takipte olacak, dağıtım şirketleri bakım onarım personeli sayılarını arttıracaklar. Seçimden 10 gün öncesinden izinler kaldırılıp kesinti yaşanmaması için gayret gösterilecek. Bu konuda hem elektrik dağıtım şirketleriyle hem de bakanlığımızın elektrik üretim iletim birimleriyle interaktif bir çalışma içerisinde olunacak. Amacımız seçimin güven içinde yapılması” diye konuştu.

Alaboyun, ileri saat uygulamasının seçimlerin gün ışığında yapılması için 15 gün ertelediğini hatırlattı ve geçmişte bazı elektrk kesintileri veya trafo arızalarından dolayı spekülasyonlar yapılıp, bakanlık ve bakanların töhmet altında bırakılmaya çalışıldığına işaret etti.

Bu konularda çok hassas olduklarının altını çizen Alaboyun, “İnşallah burada da takım ruhu içerisinde elektriğin üretiminden iletimine, 21 özel sektör dağıtım firmasıyla beraber 1 Kasım seçimlerinin sulh içinde yapılması ve enerjide herhangi bir sorun yaşanmaması konusunda çalışıyoruz” dedi.

Bakan Alaboyun, “Mesela Silopi’de termik santralimiz var özel sektöre ait. Burada üretilen elektriği ileten ana iletim hatları var. Özellikle dağlık kesimlerde, erişimin zor olduğu yerlerde teröristler tarafından patlatılmış birkaç direk var ve bu, elektrik iletiminin durmasına sebep oluyor. Buralarda jandarma ve yerel idareyle ve mümkün olduğu kadar helikopterlerle kontrol sağlanacak. Onun dışında rutin bakımlara hızlı müdahale edilmesini istiyoruz. Çok büyük bir kapasiteden bahsediyoruz. Doğabilecek sorunlara iletim hatlarında TEİAŞ ve dağıtım hatlarında da dağıtım şirketlerimiz müdahil olacak” şeklinde konuştu

About Alper ILK

Check Also

erp-yonetmeligi-kapsamin-bosch-urunlerini-yeniliyor

ErP Yönetmeliği kapsamın Bosch ürünlerini yeniliyor

ErP (Energy Related Product) Yönetmeliği ile enerji etkinliğini iyileştirmeyi ve çevreyi korumayı hedefliyor. Avrupa standartları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir